Jak awaryjność katerów wpływa na koszty produkcji?


Zastanawiające jest jak rzadko decydenci podejmujący decyzję o zakupie automatycznej krojowni biorą pod uwagę koszty eksploatacji maszyny oraz ewentualne koszty związane z przestojami wywołanymi awariami.

Koncentrując się na naszej branży, czyli w tym przypadku na automatycznych krojowniach i lagowarkach to okazuje się, że dla większości klientów nie mają znaczenia nie tylko wskaźnik MTBF, ale również długoterminowe koszty eksploatacji.

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji to już wcześniej o tym pisałem jednak nawiązuję do tego ze względu na to, że wskaźnik MTBF też jest wyznacznikiem kosztów związanych z użytkowaniem maszyny.

Wyposażenie krojowni - Blog

Tyle teorii. A jak to się ma do praktyki?

Korzyści płynące ze zwiększenia wskaźnika MTBF są nie do przecenienia.
Zwiększenie wydajności produkcji, przewidywalności planowanych i nieplanowanych przestojów, jakość wyrobów końcowych czy też koszty napraw – to są parametry, które bezpośrednio wpływają na rentowność firmy produkcyjnej.

Na wskaźnik MTBF automatycznej krojowni mają wpływ takie czynniki jak doświadczenie producenta, rodzaje zastosowanych serwomechanizmów, sterowników, materiałów z których powstają newralgiczne elementy maszyny, dostępność serwisu, dostępność części zamiennych, czy też zwyczajnie kultury pracy podczas montażu w fabryce producenta maszyny.

Te wszystkie czynniki mają wpływ na to jak szybko maszyna się zwróci inwestorowi.

Pozorne oszczędności przy zakupie urządzenia szybko znikają a kolejne lata eksploatacji działają już tylko na niekorzyść inwestora.

Zarówno podwyższone koszty eksploatacji i usuwania awarii jak i niski wskaźnik MTBF (opóźnienia w produkcji) będą z roku na rok zwiększały różnicę w kosztach użytkowania pomiędzy maszyną produkowaną głównie z myślą o zmniejszeniu kosztów produkcji jej samej a maszyną produkowaną głównie z myślą o zmniejszeniu kosztów produkcji inwestora.

Ta świadomość powinna rodzić się nie tylko po stronie inwestorów, ale również po stronie firm dostarczających zaawansowane rozwiązania do firm produkcyjnych.

W Proficad skupiamy się na dostarczaniu rozwiązań o najniższych kosztach eksploatacji, najwyższym wskaźniku MTBF jak i zachowaniu najwyższych standardów usług serwisowych, ale również na budowaniu świadomości i wiedzy operatorów oraz pracowników działów utrzymania ruchu.

Lider w produkcji urządzeń automatyzujących krojownie, włoska firma FKgroup wiedzie prym w konstruowaniu maszyn o najwyższym wskaźniku MTBF, dlatego to Proficad zajmuje się dystrybucją i wsparciem technicznym tej marki w Polsce.

Ten wpis został zamieszczony w dniu .

Komentarze

Dodaj komentarz




Komentarz został wysłany.
Wkrótce znajdzie się na stronie.