Jak kroić materiały kompozytowe?


Materiały kompozytowe podbijają coraz więcej sektorów przemysłu, w tym motoryzacyjny, morski, lotniczy i kosmonautyczny. Ich szczególne właściwości, doskonała odporność, duża podatność na formowanie i niezwykła lekkość, czynią je idealnymi do różnych zastosowań.

Aby odpowiedzieć na ten wzrost popytu, FKgroup stworzyła unikalne i opatentowane rozwiązania o bardzo wysokim poziomie technologicznym. Opracowaliśmy specjalne maszyny do cięcia, które muszą być niezawodne, energooszczędne i sterowane cyfrowo. Zostały one zaprojektowane tak, aby były trwałe i zawsze aktualne w środowisku produkcyjnym podlegającym ciągłym zmianom.

RODZAJE MATERIAŁÓW KOMPOZYTOWYCH

Katery do tkanin technicznych

Tkaniny, wzmocnienia, włókna
- Włókno węglowe, prepregi, wieloosiowe, jednokierunkowe
- Włókno szklane
- Włókna aramidowe
- Włókna hybrydowe

Katery do cięcia materiałów technicznych

Materiały rdzeniowe
- Pianki
- Plastry miodu
- Igłowane

Katery do cięcia tkanin technicznych

Materiały procesowe
- Worki próżniowe
- Folie oddzielające
- Tkaniny obciągane
- Bleedery

Katery do cięcia tkanin kompozytowych

Żywice
- Epoksydowe

CZYSTE POWIETRZE + CERTYFIKAT ISO 5011 = CZYSTY MATERIAŁ
Utrzymanie materiałów kompozytowych w czystości jest czynnikiem, który może mieć wpływ na prawidłową laminację i zachowanie naprężeń w komponentach stosowanych w aeronautyce. Tecno Freccia jest jedyną maszyną na rynku, która uzyskała certyfikat ISO 5011 w zakresie filtracji powietrza. Dzięki zastosowaniu środków filtrujących przeznaczonych dla przemysłu motoryzacyjnego (MAN i Audi - najlepsze z istniejących) oraz specjalnej elektroniki, powietrze z otoczenia jest całkowicie odkurzane i oczyszczane około 50 razy w ciągu 24 godzin, co czyni je całkowicie wolnym od zanieczyszczeń i mikrocząsteczek. Materiały cięte pozostają czyste, a osoby pracujące w zakładzie mają zapewnione zdrowe środowisko. Dbałość o środowisko naturalne to kolejna cecha wyróżniająca FKgroup. System filtrujący nie wpływa na zużycie energii - wręcz przeciwnie! TÜV przyznał Tecno Freccia ocenę A+, co oznacza, że zużywa ona rocznie o 20 ton CO2 mniej niż inne maszyny.

Katery do cięcia kompozytów

CIĘCIE NA ZIMNO, KTÓRE JEST DOBRE DLA KOMPOZYTÓW
Tecno Freccia wykorzystuje najlepszą istniejącą technologię w zakresie powierzchni tnącej - płytę igłową zamiast filcu. Główną jej zaletą jest to, że ostrze jest utrzymywane w temperaturze nieprzekraczającej 40-50 stopni, co mogłoby wywołać proces termoutwardzania. W rzeczywistości igły utrzymują materiał w górze i tworzą szczelinę o szerokości 4 centymetrów w stosunku do stołu do cięcia. Próżnia umożliwia ciągły ruch powietrza, które jest zasysane przez turbiny w miejscu, gdzie ostrze tnie materiał, co powoduje jego ciągłe chłodzenie bez konieczności stosowania systemu nadmuchu lub silikonowania.

Cięcie kompozytów za pomocą katera

OSTRZE, KTÓRE WIE, JAK PRACOWAĆ, KIEDY JEST POTRZEBNE
Dzięki współpracy z wiodącymi firmami z branży robotyki i elektroniki, takimi jak Fanuc i Siemens, możliwe było opracowanie opatentowanego systemu ruchu ostrza, który pozwala uzyskać zasięg cięcia wynoszący 1 centymetr zamiast 0,2 centymetra, jak w przypadku innych ostrzy oscylacyjnych. Jest to doskonałe rozwiązanie do cięcia suchych materiałów kompozytowych. Głęboki skok brzeszczotu Tecno Freccia zapewnia czyste, niewłókniste cięcie. Jest to zaleta dla firm współpracujących z dużymi zakładami lotniczymi, które często wymagają cięcia materiałów nieobrobionych. W rzeczywistości laminowanie odbywa się później na terenie zakładu klienta, ponieważ żywice mogą być objęte patentami przemysłowymi.

Zobacz kater do rozkroju materiałów technicznych

Ten wpis został zamieszczony w dniu .

Komentarze

Dodaj komentarz




Komentarz został wysłany.
Wkrótce znajdzie się na stronie.