Jak ograniczyć ilość odpadów na krojowni?


Wiele się mówi i pisze o zużytych wyrobach tekstylnych w kontekście ekologii.

Słusznie.

85% wszystkich zużytych tekstyliów nadal trafia na wysypiska śmieci a tak naprawdę do recyklingu nadaje się 95% materiałów pochodzących z samej tylko wyrzucanej odzieży.

Powinniśmy jednak zwrócić uwagę również na aspekt tekstylnych odpadów poprodukcyjnych czyli najzwyczajniej mówiąc ścinków. Oczywiście jest ich znacznie mniej, ale w przypadku produkcji odzieży to jednak nadal ok. 20% wykorzystanych w produkcji tekstyliów trafiających do śmieci już na etapie produkcji.

Jak zredukować ilość odpadów na krojowni?

Na przykładzie produkcji odzieży możliwa jest redukcja odpadów o 6% przechodząc z ręcznego tworzenia układów kroju na nesting komputerowy.

Algorytmy układania stale są rozwijane i „zmuszane” do wykorzystywania jak największej mocy obliczeniowej nowoczesnych komputerów. Dzięki temu rozwojowi możemy zaoszczędzić dodatkowe 2% zmieniając mniej wydajne oprogramowanie na najbardziej zaawansowane wersje narzędzi do nestingu.

Do takich rozwiązań zalicza się najnowsza wersja programu Gemini NEST Expert X21, której algorytm może wykorzystać moc obliczeniową procesorów posiadających nawet 32 rdzenie fizyczne.

Jeśli ktoś miałby dylemat czy stać go na takie działania proekologiczne to chciałbym zauważyć, że te same „ekologiczne procenty” przekładają się na zmniejszenie kosztów produkcji poprzez zmniejszenie zużycia tkanin i dzianin.

Dodatkowym zyskiem jest oszczędność czasu. Tworzenie układu kroju za pomocą oprogramowania wraz z jego wydrukiem zajmuje kilka minut a układanie ręczne czasami nawet kilka godzin.

Więcej na temat programu Nest Expert

Ten wpis został zamieszczony w dniu .

Komentarze

Dodaj komentarz




Komentarz został wysłany.
Wkrótce znajdzie się na stronie.